Budama

on Sunday, 18 March 2012. Posted in Yetistiricilik

budama uzunBudama, agaca iyi bir sekil vermek, gelisme ve verime etki etmek, kaliteyi iyilestirmek ve çesitli nedenlerle zararlanan yerleri onarmak amaci ile yapilan kesme sanatidir.
Dikim zamani veya bunu izleyen birkaç yil içindeki budamanin amaci, agaca, verime yattigi zaman kirilmaksizin meyveyi tasiyacak sekilde kuvvetli bir çati olusturmaktir.
Verim çagi (türlere göre 4-6 yasindan sonra) yapilan budamanin amaci, gelisme ile verim arasinda bir denge olusturmak ve yüksek kaliteli meyveyi elde edecek sekilde agaca tasiyabilecegi kadar meyve verdirtmektir.
Gençlestirme budamasi ise verimden düsmüs yasli meyve agaçlarina uygulanir. Bir süre daha fazla ürün alabilmek için yasli agaçlara daha siddetli budama yapilarak, sürgün verme ve gelisme göstermeye zorlanirlar. asi önemlidir. Aksi halde, agaç yana ve yukari dogru abuk ve kuvvetli gelisir.

M9 Anaçlı Bodur Elma Ağaçlarında Budama

on Monday, 19 November 2012.

bodur elma budamaDalsız bir fidan dikilmiş ise aşı noktasından 70 cm veya yerden 85-90 cm’den iyi bir göz üzerinden kesim yapılır. 1-2 dallı fidan dikilmiş ise dallar kesilerek fidan tek kamçı haline getirilir ve yukarı da izah edildiği şekilde kesilir.

Gözler 1-2 cm sürünce en tepedeki iki göz (lider olması için) bırakılır. Diğer 3.4.5 ve 6. göz koparılır. Böylece koparılan gözlerin altındaki diğer gözlerden geniş açılı dallar elde edilir.